Czy kosmetyki przed wprowadzeniem ich na rynek muszą być przebadane?

Oczywiście.
Czy jest zakres badań obowiązkowych?
Jest, ale zależy to od typu kosmetyku. Nie będę się nad tym rozwodzić, ponieważ tym razem chciałam
skupić się na badaniach, które nie są obowiązkowe, a powinny.
Badania fototoksyczności i fotoalergii.
Oba są przeprowadzane głównie dla produktów fotoprotekcyjnych lub surowców kosmetycznych. Paradoksalnie chemiczne filtry przeciwsłoneczne, mogą wywoływać działania niepożądane pod wpływem promieniowania UV. A jak wiadomo kosmetyki z SPF są aplikowane, gdy jesteśmy wystawieni na ekspozycję słoneczną. Dlatego arcyważnym jest, aby przeprowadzić opisywane testy. My zdecydowaliśmy się przeprowadzić te badania naszym produktom kwasowym.
Uproszczony przebieg badań

Test fototoksyczny:
Na dany obszar skóry aplikuje się masę produktu, a następnie to miejsce jest naświetlane przez lampę, która emituje promieniowanie UVA, UVB i UVC.
Test fotoalergiczny:
Polega na założeniu na 24 godziny w dwóch rzędach testów naskórkowych z badanym produktem. Następnie, każde miejsce po zdjęciu testów naskórkowych naświetla się promieniowaniem UV, na nieco szerszej powierzchni niż skóra przykryta uprzednio płatkiem.
Po wykonaniu testów skóra jest obserwowana pod kątem powstania odczynu fototoksycznego lub/i fotoalergiczny np. w postaci pęcherzyków wypełnionych płynem czy nasilonego rumienia. Odczytu dokonuje się po 24, 48, 72 i 96 godzinach od naświetlania.
Te same schematy naświetlania są powtarzane bez nakładania produktu na badany obszar. Jeśli reakcja skóry jest taka sama w obu przypadkach, wówczas można potwierdzić brak odczynu fototoksycznego i fotoalergicznego.
Przed wykonaniem testów, określany jest fototyp skóry każdego probanta, tak aby wynik był taki sam niezależnie od wrażliwości na światło słoneczne.
Przed wykonaniem badania, określany jest fototyp skóry każdego probanta oraz sprawdzana jest reakcja na naświetlanie bez badanego kosmetyku.
DLACZEGO SIĘ NA NIE ZDECYDOWALIŚMY?
Otóż od dłuższego czasu deklaracje o braku działania fototoksycznego oraz fotoalergicznego są umieszczane na produktach z kwasami złuszczającymi.
Niestety zapewnienia producentów zazwyczaj nie są poparte badaniami danego kosmetyku, a zastosowanych kwasów; co nie odnosi się 1:1 do gotowego wyrobu kosmetycznego. Pamiętajmy, że produkt kosmetyczny to mieszanina. Między łączącymi się surowcami zachodzą reakcje różnorakie reakcje chemiczne, które często zmieniają właściwości wyrobu w stosunku do użytych składników. Co więcej, kosmetyki zawierają również inne surowce np. rozpuszczalniki czy konserwanty, które to już mogą wywoływać działanie niepożądane pod wpływem promieniowania UV.
Jak wiadomo SkinTra również deklaruje brak działania fototoksycznego oraz fotoalergicznego Całorocznego Toniku i Peelingu Kwasowego. Jednak nasza deklaracja jest wynikiem przeprowadzonych badań w tym zakresie. W badaniu wzięło udział łącznie 30 probantów o fototypach I-III. U żadnego nie wystąpił odczyn niepożądany. Oznacza to, że produkty mogą być stosowane przez cały rok, nawet latem.
Oczywiście należy pamiętać, że w sytuacji, gdy produkt wywołał ogólną wrażliwość; potencjał powstawania przebarwień czy podrażnień jest wyższy. Jednak dotyczy to wszystkich typów kosmetyków, nie tylko kwasowych. Dlatego istotne jest, aby być świadomym reakcji naszej skóry na kwasy.